ako vybrat fusak
Fusaky, Všeobecná

Fusak – ako si vybrať ten správny?

Nadchádzajúce mrazivé dni určite prinútili mnoho mamičiek pred prechádzkou, či cestovaním s dieťaťom vytiahnuť opäť fusak. Z detstva si mnohí pamätáme, aké fusaky sa vyrábali kedysi. Boli hrubé, obdĺžnikové, vo vnútri vystlané vlnou a zvonku potiahnuté syntetickou látkou, ktorá mala pôsobiť vodeodolne, zatiaľ čo vnútorná vrstva slúžila na udržanie dieťaťa v teple. V súčasnosti existuje na výber naozaj veľké množstvo fusakov. Mamičky si môžu vybrať podľa materiálu, účelu, strihu, ale aj na základe tvaru kočíka.

Na prvom mieste účel

Hoci je na výber množstvo rozličných produktov, niekedy je zložité prispôsobiť fusak všetkým podmienkam. Predsa len, kočíky majú rôzne tvary, autosedačka či vajíčko vyžadujú iný tvar fusaku, na prechádzku v severných oblastiach sú požiadavky na fusak a teplo rozdielne ako v prostredí južnejších častí a mestskom prostredí. Vždy sa však dá spraviť kompromis a je tomu tak aj v prípade kúpy fusaku. Odborníci radia kupovať multifunkčné fusaky, ktoré sa dajú prispôsobovať odlišným podmienkam. Na prvom mieste je teda účel – teplo Vášho dieťatka.

Ak žijete v meste, postačí Vám fusak vyrobený z kombinácie syntetickej látky, ktorá zadržiava vlhkosť a fleece či plyš. Udržuje teplo, je priedušný a Vaše dieťatko sa v ňom nespotí. Nie je však vhodný do horského prostredia, kde sú požiadavky na vytváranie termoregulácie dieťaťa odlišné.

Dieťa vo fusaku v kočíku leží, v aute sedí bez možnosti pohybu, preto je potrebné vytvoriť mu také podmienky, aby mu nebolo zima, prípadne, aby sa v dôsledku teplého fusaku a vyhriateho auta nespotilo a neprehrialo. Ak bývate vo vyšších polohách, bude pre Vás vhodný buď fusak s vlneným vnútrom a vodeodolnou vrchnou časťou, alebo fusak kombinovaný, ktorého vnútro sa dá ľubovoľne meniť v závislosti od počasia a prírodných podmienok, v akých sa nachádzate. Od toho samozrejme závisí aj cena, ktorá je vyššia úmerne s použitím teplejšieho materiálu.

Problémy s údržbou

Prečo sa mamičky rozhodujú pre fusaky so syntetickej látky, prípadne ich vyslovene odmietajú a hľadajú iný spôsob, ako zabezpečiť dieťa v nepriaznivom počasí? Častým dôvodom sú predsudky, ktoré vládnu ešte z minulého obdobia. Naše mamy uprednostňovali syntetické látky kvôli ľahšej údržbe a rýchlejšiemu sušeniu. Faktom však je, že vlna, fleece, či plyš sa udržiavajú taktiež veľmi jednoducho. Vlna sa udržiava vyčesávaním s lanolínovým prostriedkom a praním na nízkom stupni. Dnešné vlny už obsahujú aditíva, ktoré napomáhajú rýchlejšiemu schnutiu, rovnako tak ako v prípade fleecového materiálu či plyšu. Doprajme teda našim deťom prechádzku v každom ročnom období a nadýchajme sa s nimi zimnej atmosféry v mäkkom a teplučkom fusaku a zima už nebude chladná.

Tu si môžete prezrieť našu ponuku kvalitných detských fusakov 🙂

Predchádzajúci príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa vám páčiť