Všeobecná, Zdravotná

Myslime na zdravie detí v jesennom období

Jeseň so sebou prináša nielen výrazné ochladenie, ale aj nástrahy rôznych ochorení, zhoršenie alergie u detí i dospelých, ako aj potrebu sa účinnejšie chrániť pred nepriaznivým a sychravým počasím striedavo slnečných a pochmúrnych jesenných dní.
Pri obliekaní detí bývajú bezradné najmä ženy, ktoré sú matkami svojich prvých ratolestí. Uvažujú nad primeranosťou oblečenia, nad počtom vrstiev a nemalú úlohu zohráva aj móda. Názory sa rozchádzajú a schádzajú od jednej matky k druhej. Najdôležitejším kritériom pri obliekaní malých detí je udržanie ich dobrého zdravia pri pobyte vonku. Pozrime sa na niekoľko názorov a pohľadov na túto problematiku.

Detskí lekári ponúkajú mamičkám všeobecné odporúčania pri výbere oblečenia typu : „Dieťaťu oblečte vždy o jednu vrstvu viac ako sebe.“ Tento výrok pokladajú mamičky za nedostatočný práve pre nedostatok skúseností.

Dieťa si nedokáže regulovať svoju teplotu – nemá túto schopnosť ešte rozvinutú. Je preto na rodičovi, aby vedel zistiť, či je dieťatku teplo alebo zima. Keďže sa nedokáže ešte samo zahriať, máva zvyčajne studené ruky i nohy. To však ešte nemusí znamenať, že mu je zima. Pediatri radia kontrolovať stav zahriatia dieťaťa na jeho záhlaví – vzadu na krku alebo vpredu na hornej časti hrudníka. Ak je toto miesto spotené, dieťatku je teplo, ak je toto miesto studené – dieťatku je zima a je oblečené nedostatočne.

Čo je teda dôležité?

  • Výber materiálu – deti majú citlivú pokožku, sú náchylné na jej podráždenie vyvolané nepriedušnosťou materiálu, obsahom rôznych chemických farbiacich látok, syntetickým zložením tkaniny. Vhodné je preto oblečenie vyrobené z prírodného materiálu, ako je bavlna, ľan, vlna, alebo ich kombinácie. Vyberajme pre deti kvalitné oblečenie, ktoré bude hrejivé, nespôsobí mu alergickú reakciu v dôsledku vylučovania chemického farbiva do pokožky a nebude len módnym doplnkom, ale bude sa vyznačovať pohodlnosťou a funkčnosťou.
  • Výrobca – súčasný trend – bio životný štýl, ktorý sa prejavil návratom k prírode, sa pretransformoval aj do snahy o využívanie prírodných tkanín. Mamičky môžu využiť obchody, kde sa tento trend stal súčasťou vízie zdravia a spokojnosti zákazníkov s ich tovarom a ponúkajú hand-made produkty. Tieto produkty sú ručne vyrábané a disponujú všetkými vlastnosťami kvalitného, funkčného oblečenia rešpektujúceho aj súčasné módne trendy v detskom oblečení. Dbajme teda na to, čo kupujeme svojim deťom, myslime na ich zdravie a správny vývoj.

Čo by mal obsahovať detský outfit v jesennom období?

Výstelka kočíka
Detské obchody, a to najmä detské e-shopy zameriavajúce sa na predaj detského oblečenia sú bohaté na ponuku rozličných detských diek či výsteliek. Dôležité je izolovanie dieťaťa od chladu, no zároveň posilnenie jeho imunity. Vyberte si spodnú vrstvu do kočíka, čím vytvoríte bariéru medzi vlhkosťou okolitého prostredia a interiérom kočíka.

Vrstvy
Tu platí zásada – viac tenších ako dve hrubé vrstvy. Napríklad – spodnú vrstvu by tvorilo bavlnené body s rukávom a bavlnené ponožky. Stredná vrstva by pozostávala z vrchného a spodného dielu. Spodný diel – pančušky a vrchný diel tenšie tričko. Vrchný diel – hrubší pulóver alebo mikina a spodný diel teplejšie nohavice a topánky do kočíka. Na hlavu je na jeseň vhodná tenšia čiapka z bavlny. Ak je príjemné počasie a nefúka silný vietor, strieška kočíka môže byť stiahnutá. Tzv. „babúšenie“ detí v kočíku je už prekonané.

Posilňovanie imunity, zdravia a aklimatizácia na svet vonku nie sú účinné, ak dieťa úplne izolujeme od okolitého prostredia – v kočíku, či neskôr pri jesenných aktivitách a hrách.

Predchádzajúci príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa vám páčiť