ako objavit talent deti
Tvorivosť, Hry, Všeobecná

Ako objaviť a rozvíjať talent vášho dieťaťa?

Každé dieťa je pre svoju maminu to najúžasnejšie, najkrajšie a najmilšie. Pozorujeme ako rastie, učí sa zložitým veciam, zdoláva prekážky a my zisťujeme, že niečo mu až tak nejde, no v inom zas vyniká nad ostatnými. Mnohokrát rozmýšľame, v čom má ten povestný talent? Ako ho v dieťati vôbec objaviť a prebudiť? Máme sa snažiť o jeho rozvoj, alebo to dieťa dokáže aj samé?

Kedy začať s objavovaním?

Ťažko sa určuje, kedy má nastať ten okamžik objavenia. U niektorých detí je zjavné, že budú vedieť úžasne tancovať už v druhom rôčiku, u iných sa až na základnej, či strednej škole odhalí, ako krásne maľujú. Každá maminka má však prirodzenú potrebu pozorovať svoje deti a hľadať v nich to najlepšie, takže jej neunikne ani jeden náznak, že by jej ratolesť mohla v niečom vynikať. Vo všeobecnosti je však vhodné objaviť detský talent čo najskôr, aby malo dostatok času venovať sa jeho rozvoju v pokojnom tempe a bez časového nátlaku. Zároveň to bude preňho príjemná aktivita, ktorá ho často uvoľní po ťažkom dni v škole a dieťa príde na iné myšlienky.

Ako môžeme pomôcť objaveniu talentu?

Rodičia detí nemusia byť len pasívnymi pozorovateľmi toho, ako sa talent u dieťaťa prirodzene prejavuje. Niekedy tomu treba trošku dopomôcť. Dnešná doba je super v tom, že ponúka nespočetné množstvo krúžkov, workshopov, alebo letných tematických táborov, kde má dieťa možnosť voľne a nezáväzne si vyskúšať, či ho nová záľuba naozaj baví. Internet je plný kurzov a prihlášok vo všetkých mestách. Ak zistíme, že dieťatko sa do nejakej činnosti naozaj pohrúžilo, teší sa na ňu a baví ho, môže nastúpiť naša časť podpory a je vhodné dieťa na takýto krúžok prihlásiť. Učitelia a vedúci krúžkov vám po čase radi odpovedia, ako na tom vaše deti s talentom sú. Nedržte sa ale scenárov z filmov, kde sa hneď po minúte objaví talent génia a následne sa z neho stane svetová superhviezda. Ružové okuliare v tomto prípade nie sú na mieste a takisto sa treba naučiť prijímať aj kritiku, aby sme vedeli, v čom by mali deti pridať, ako aj pochvalu, aby bol detský talent adekvátne rozvíjaný.

V dieťati podporujme vytrvalosť

Nezúfajte, ak sa po krátkom čase stane, že dieťa odmieta po škole chodiť na pravidelné stretnutia, či hodiny. Je na vás, aby ste dokázali rozlíšiť, či je nutná len správna motivácia a trošku disciplíny na prekonanie krízového obdobia, alebo to nieje to pravé a treba hľadať niekde inde. Najväčší pozor si treba dávať na to, aby sme neskĺzavali do extrémov. Nieje dobré ani dieťaťu ustúpiť len tak bez rozhovoru, lebo si zmyslelo, že sa mu už nechce krúžok navštevovať, ale netreba ani deti nútiť pokračovať nasilu v krúžku len preto, že už raz začalo. Ak však ide o dočasnú krízu a pomôžeme mu vydržať, naučíme ho prekonávať takéto obdobia aj v neskoršom živote a určite sa raz poďakuje, že sme ho nenechali zahodiť za hlavu niečo, čo sa môže stať jeho doživotnou srdcovou záležitosťou. Navyše sa hovorí: talent je vždy len 5% a tých zvyšných 95% je drina a vytrvalosť 🙂

ako objavit talent deti

Ako pomáha rozvoju talentov školstvo?

Aj naše školy a učitelia sa snažia o to, aby deti rozvíjali v sebe skrytý potenciál. Často sú to práve hodiny hudobnej, výtvarnej, či telesnej výchovy, kde sa objaví nadanie detí. V rámci školských projektov a školských krúžkov je možné zveriť deti do rúk pedagógov, ktorí ich pripravia na prvé vystúpenia, súťaže, olympiády, alebo koncerty. Dieťa má možnosť vyskúšať si prekonávať trému, vystupovať pred spolužiakmi a publikom a zoznámiť sa bližšie so svojou „profesiou“.

Dieťa si musí vybrať vlastnú cestu

Občas sa rodičom stáva, že sa s dobrým úmyslom snažia, aby sa ich dieťa naučilo hrať na hudobný nástroj, na ktorom by chceli hrať sami, ktorý sa počas ich mladosti nevyučoval, alebo preto, že aj kamarátkina dcéra predsa chodí na danú hodinu. Dávajme si pozor na dávne túžby a nenaplnené sny, ktoré sa ľahko môžu projektovať na vlastné deti.

Dieťa si musí nájsť vlastné záľuby, koníčky a sny, ktoré ho priťahujú. Inak by sa stalo len robotom, ktorý plní niečie požiadavky a my predsa chceme objaviť jeho vlastný talent.

Dieťa potrebuje najmä podporu a lásku

Či ste už u vášho dieťaťa objavili enormný talent, alebo sa v tejto oblasti stále hľadá, je pre neho najdôležitejšie cítiť, že stojíte pri ňom, aj keby to jediné, čo zatiaľ dokáže naozaj bravúrne, bolo počítanie malej násobilky. Potrebuje vedieť, že ste naňho hrdý bez ohľadu na talent. Ak ako bonus objavíte jeho skryté schopnosti, dávajte mu aj naďalej najavo, že ho ľúbite bez nejakých podmienok. Dieťa nebude pod tlakom, že si zaslúži vašu pozornosť len v prípade, že je supertalentované a dokáže sa aj naďalej tešiť zo svojej záľuby bez pocitu donútenia.

Predchádzajúci príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa vám páčiť