ako liecit atopicky ekzem
Psychosomatika, Zdravotná

Atopický ekzém trápi stále viac detí. Ako im môžeme pomôcť?

Atopický ekzém, alebo atopická dermatitída je kožné ochorenie, ktoré bohužiaľ trápi stále viac detí a v súčasnosti ním na Slovensku trpí približne 15 % detí do jedného roku. Lekári ho definujú ako chronické, neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktorého príčinou je narušená bariérová funkcia kože a precitlivenosť na bežné alergény vonkajšieho prostredia.

Kedy a ako sa začína prejavovať?

U dojčiat sa začína prejavovať medzi 2. a 4. mesiacom červenými, suchými fľakmi, až pľuzgierikmi, ktoré sa u nich objavujú najčastejšie na tváričke a končatinách. S vekom sa zvykne priebeh ochorenia zmierňovať, najmä po 40. roku. Dovtedy sa môže pravidelne a opakovane vyskytovať, u tých šťastnejších samovoľne odznie. Vynikajúcou správou však je, že až u 75 % pacientov ekzém zmizne už do obdobia puberty.

Čo toto ochorenie spôsobuje?

Práve odpoveď na túto otázku je mnohokrát tak zložitá. V 80 % je atopický ekzém dedičného pôvodu a vedci potvrdili existenciu génov, ktoré sú zodpovedné za narušenú bariérovú funkciu kože. Dedičnosť je však sama o sebe málokedy spúšťačom ochorenia. Svoju významnú úlohu zohráva aj životospráva budúcej mamičky, strava, či oblečenie dieťatka a v žiadnom prípade netreba podceňovať detskú psychiku a harmóniu prostredia, v ktorom sa pohybuje.

Čo treba robiť, keď máme doma malého atopika?

V prvom rade treba navštíviť detského lekára a dermatológa už pri prvých, jemných prejavoch atopického ekzému. Tí vylúčia závažnejšie ochorenia a potvrdia správnu diagnózu. Netreba sa spoliehať na samovoľné odznenie príznakov, pretože dieťatko si môže aj drobné suché fliačiky rozškrabať do pľuzgierov a vystavovať sa tým riziku ďalších možných infekcií.

ako liecit atopicky ekzem

Dá sa vôbec atopický ekzém vyliečiť?

V niektorých prípadoch je spúšťačom konkrétna potravina (napr. banán, kravské mlieko), alebo zložka kozmetického prípravku a vtedy sa po vyhýbaní sa provokujúcej látke dá ekzém vyliečiť pomerne bez komplikácií. Väčšinou je však pôvodca ochorenia neznámy a vtedy je liečba beh na dlhšiu trať.

Univerzálny postup liečby neexistuje, keďže každý človiečik je iný a dôvod ochorenia rôzny.  Netreba však zúfať. Môže chvíľu potrvať, kým nájdete optimálne riešenie pre Vaše bábätko.

Medikamentózna liečba

Dermatológovia dokážu výrazne potlačiť prejavy ekzému a zabrániť tak jeho šíreniu, ako aj škrabaniu kože. Najčastejšie bývajú nasadené antihistaminiká, ktoré malého pacienta upokoja a zmiernia pocity svrbenia pokožky. Na vonkajšie použitie sú predpisované kortikosteroidné maste, ktoré potláčajú zápalové a alergické reakcie pokožky. Bohužiaľ majú tieto maste radu vedľajších účinkov a ich dlhodobé užívanie sa veľmi neodporúča. Stále sa však pracuje vo vedeckom sektore na ich vhodnejšej alternatíve.

Vhodná životospráva

Deti s atopickým ekzémom potrebujú špeciálnu starostlivosť s dôrazom na citlivý prístup k ich pokožke. Ak im bola zistená potravinová alergia, treba pri týchto potravinách striktne dodržiavať diétu a ak dojčíte, je samozrejme potrebné, aby diétu dodržiavala aj mamička. Oblečenie by malo byť z bavlny, z prírodných a vzdušných materiálov, aby sa pokožka nedusila a zbytočne nezaparovala. V byte by sa malo pravidelne vetrať, zabezpečiť antialergénne matrace a vhodný je aj pohyb dieťaťa na čerstvom vzduchu. Pokožku je potrebné ošetrovať špeciálnymi premasťujúcimi prípravkami vhodnými pre atopikov.

Zooterapia

Aj keď sa pri atopickej dermatitíde deťom neodporúča zdržiavať sa v prítomnosti bytového zvieratka, paradoxne existujú štúdie, ktoré naopak potvrdzujú liečebný účinok zvierat (psy, mačky, koníky) v prípade detí s ekzémami.

Fototerapia

Veľmi priaznivo pôsobí na ekzém slnečné svetlo, prípadne fototerapia, biolampa, či pobyt pri mori, ktoré sa odporúčajú práve v zimných mesiacoch, kedy je slniečka menej. Pokožka dieťatka sa upokojí a doplní si vitamíny.

Starostlivosť o pokožku

Ekzematickú pokožku je vhodné čo najviac premasťovať špeciálnou kozmetikou na suchú, citlivú a atopickú kožu a to aj v období, kedy ekzém nevyčíňa v plnej sile. Výborné výsledky sa dosahujú aj pri používaní bio olejov, napríklad z konope. Odskúšaním postupne prídete na to, ktoré produkty vášmu dieťatku najviac vyhovujú.

Psychosomatika

Zabúdať netreba ani na psychiku a prostredie dieťaťa, najmä u predškolského a staršieho veku. Východná medicína spája pokožku s párovým orgánom – pľúcami a atopické deti trpia nezriedka aj astmou. Súvisí to často s tým, že sa na duševnej úrovni „dusia“ a ich potláčané pocity sa doslova derú von cez pokožku, čím sa im zároveň dostáva vytúženej pozornosti. U týchto detí je vhodné pátrať, či sa cítia vo svojom prostredí bezpečne a počúvaní, keď hovoria o svojich pocitoch, či majú slobodu vyjadriť sa bez strachu a zisťuje sa celková schopnosť bezstarostne prejavovať svoju jedinečnú osobnosť a pocity bez potláčania, alebo strachu z neprijatia okolím.

Predchádzajúci príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa vám páčiť