bavlnene plienky
Všeobecná

BAVLNA – ideálna pre bábätko? Čo o nej vieme a čo nie…

Tkaniny vyrobené z prírodných materiálov slávia v tomto období svoj veľkolepý návrat do módneho priemyslu. Kvalitatívne a zdravotné výhody týchto materiálov si uvedomili nielen lekári či módni návrhári, ale najmä spotrebitelia. Dopyt po bavlnenom, vlnenom, či ľanovom oblečení je obrovský. Povedzme si preto pár slov o bavlne a jej vlastnostiach.

Bavlna bola vo svojich dejinách spájaná s využívaním otrokov čiernej rasy na plantážach v Južnej Amerike. Počas jednotlivých období striedavo strácala a získavala na popularite.

Ako je to dnes?

100% – tzv. česaná bavlna
100% bavlna, známa aj pod názvom froté, je najkvalitnejší druh bavlneného materiálu. Určite poznáte z detstva, ale i zo súčasnosti klasické froté uteráky. V porovnaní s lacnými variantami je froté uterák stále mäkučký a aj po mnohonásobnom praní si túto vlastnosť zachová. Froté tkanina sa vyrába výlučne z bavlny egejského pôvodu, a keďže jej charakteristickým znakom je, že má veľmi dlhé vlákna, spracúva sa česaním, pričom sa ponechávajú iba jemné vlákna, ktoré sa tkajú. Jej výhodou je výborná savosť a jemnosť.

Mikro bavlna
Určite poznáte tie známe huňaté ponožky či oblečenie, tak mäkké na dotyk, vyvolávajúce pocit tepla a pohody. To je mikrobavlna. Jej výroba sa od 100% bavlny líši v tom, že do vyčesaných vlákien sa v procese tkania tkaniny pridáva PVA. V porovnaní so 100% je mikro bavlna ešte jemnejšia, má výraznejšiu saciu schopnosť a zároveň aj rýchlejšie schne.

Organická bavlna
Známa aj pod prívlastkom BIO. Špecifikom tohto druhu prírodného materiálu je, že pri jej pestovaní sa nepoužívajú žiadne chemické prostriedky. Pri spracúvaní na hotovú tkaninu sa takisto postupuje podľa prísnych noriem – či už pri farbení alebo pri výrobe. Je ekologicky nezávadná, kvalitná a šetrná k pokožke.

Bavlna a bábätko

Určité vlastnosti bavlnenej látky sú priam predurčené na to, aby sa stali obľúbeným materiálom vhodným na detské oblečenie. Pružnosť, jemnosť a vysoká nasávacia schopnosť – sú ideálne znaky pre materiál do detskej výbavičky.

Spomeňme napríklad bavlnenú posteľnú bielizeň, zavinovačku, detské oblečenie, ktoré má priamy kontakt s pokožkou dieťatka, ponožky alebo aj najnovší trend – plienky.

Keď sa zastavíme pri používaní látkových plienok vyrobených z bavlny, ktorých obľúbenosť u slovenských mamičiek vzrastá z roka na rok, vidíme, že výrobcovia týchto produktov si uvedomili dôležitosť zdravia na prvom mieste. Plienky vyrobené z bavlny majú vysokú priedušnosť a nasávaciu schopnosť, ktorá pohltí tekutinu. Na rozdiel od syntetických jednorazových plienok, látkové plienky pri správnom používaní nevytvárajú zaparené miesta na detskej pokožke a citlivých miestach, predchádzajú nepríjemnému páleniu, štípaniu a ochoreniam kože, či alergickým reakciám.

Bavlnená plienka dokáže namočením zvýšiť svoju pevnosť o 20%. To znamená, že plienky možno prať mnohokrát a častejšie ako iné materiály bez toho, aby stratili svoje pozitívne vlastnosti.

Aby sme nezostali len pri výhodách, uvedieme aj jej nevýhody:

  • Krčivosť – keďže ide o prírodný materiál bez obsahu syntetických prídavkov vyrobený z rastliny, veľmi ľahko sa vlákno pokrčí.
  • Žmolky – vysokokvalitná bavlna už zvykne bývať ošetrená tak, aby sa zabránilo tvorbe žmolkov, menej kvalitná bavlna sa po mnohých praniach na vysokých teplotách začne žmolkovať.
  • Nasáva vlhkosť – to, čo pri bavlnených plienkach oceňujeme, pri oblečení je nevýhodou. Bavlna nie je vhodná na zimné oblečenie. Bábätkám dávajte len bavlnenú spodnú vrstvu, zvyšok by mal byť z tkaniny, ktorá zabráni prenikaniu vlhkosti, napr. vlna.
Predchádzajúci príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa vám páčiť