Hry pre mamičku a dieťa v dojčenskom veku
Tvorivosť, Hry, Všeobecná

Hry pre mamičku a dieťa v dojčenskom veku.

Hra tu bola už od počiatku a sprevádza náš život od samého narodenia. Dieťa sa hrou učí a je preň mimoriadne dôležitou činnosťou, pri ktorej nadobúda nové poznatky o svete a stave vecí. V ranom veku dieťaťa sa dieťa hrá s čímkoľvek. Fascinujú ho farby, zvuky, vône, povrch, teda všetko, čo môže vnímať svojimi zmyslami. V neskoršom veku je hra pre dieťa výchovným prostriedkom, ale aj prostriedkom socializácie, vytvárania emocionálnych väzieb a hodnôt. V priebehu života človeka sa spontánna radosť z hravej činnosti vytráca. Nastupujú povinnosti a iné spôsoby hry, ktorá už neplní takú dôležitú úlohu, ale stáva sa jednou z možností, ako sa zabaviť.

Dieťa v dojčenskom veku považuje za hru takmer akúkoľvek činnosť, pri ktorej môže objavovať nové podnety. Ponúkame vám zopár tipov, ako rozvíjať hrou určité schopnosti vášho malého bábätka, ale aj zopár tipov, ako iba rozvíjať jeho vnímavosť voči podnetom z okolia.

Motorika a dojča

Motorika, inak povedané pohybová schopnosť dieťaťa je rodičmi rozvíjaná od narodenia. Sprvu ide o stískanie a roztváranie pästičiek, úchop detských mäkkých hračiek alebo dvíhanie hlavičky v polohe na brušku. Tieto motorické schopnosti sú dôležitým znakom správneho vývoja dieťaťa. Pri polohe na brušku upútajme pozornosť bábätka mäkkou hračkou, dotykom alebo zvukom. Dieťatko najprv dvíha len očká, alebo reaguje mimikou tváre, či pohybmi rúk alebo nôh. Neskôr dvíha aj hlavičku a ako polročné by malo dokázať posadiť sa.

Vnímanie zmyslami a spoznávanie domova

Nechce sa vášmu klbku šťastia spať? Nezaberajú hračky? Skúste sa s ním poprechádzať po priestoroch bytu. V každej izbe sa pristavte pri zaujímavých veciach, napríklad pri zrkadle, pri nejakej zaujímavej dekorácii, pomenujte predmet a trochu ho bábätku opíšte.

Spojte slovo s pohybom

Vráťte sa do obdobia svojho detstva a spomeňte si na riekanky, veľmi jednoduché, ktoré budete vyjadrovať pohybom. Hoci najmenšie deti ešte presne nepoznajú význam vašich slov, poznajú pocit, ktorý im sprostredkúvate. Napodobňujte zvuky a pohyby zvieratiek, rozprávajte riekanky a demonštrujte to, čo hovoríte pohybmi.

Už sedí? Zatlieskajme si… hry pre mamičku a dieťa v dojčenskom veku

Od pol roka veku by bábätko malo dokázať sedieť aspoň s oporou. Vtedy môžeme prejsť na hry v sede. Podporujú koordináciu a motoriku, rozvíjajú reč a navyše spôsobujú deťom radosť. Vhodnou hrou je riekanka Ťap, ťap ťapušky, Varila myšička kašičku, a mnohé iné.

Návrat do detstva…Túto vymoženosť nám prinášajú naše deti, pre ktoré je hra v tomto období života najväčšou prioritou. Objavme opäť detský svet plný smiechu, radosti, básničiek, farieb. Pozrime sa na svet detskými očami, pre ktoré je každý predmet zaujímavý a nový.

Predchádzajúci príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa vám páčiť