alergia na textil
Detské choroby, Všeobecná

Intolerancia a alergické prejavy detí na textílie.

Poznáme to všetci. Máme doma malé dieťatko a od narodenia by sme ho parádili, aby vyzeralo ako zo škatuľky. Vymýšľame mu zaujímavé kombinácie oblečenia a tešíme sa, že si tieto vzácne okamihy s ním zvečníme a v neskoršom veku sa s nimi o ne podelíme. Alergické reakcie na textílie nám však môžu razom prekaziť naše snahy. Nielen snahy o dokonalý outfit, ale aj o zachovanie čo najlepšieho zdravia dieťaťa. Čo s tým?

Alergia je neprimeraná a prehnaná reakcia na určité látky. Každý človek má pochopiteľne vlastný imunitný systém, ktorý na tieto látky odpovedá reakciou a vytvára potrebné protilátky. Človek, ktorého imunitný systém na tieto látky reaguje prehnane je alergikom. Alergikova imunita vytvára protilátky nielen proti škodlivým látkam (baktérie, vírusy), ale na bežné látky, ktoré sa nachádzajú v prostredí. Pri opakovanom strete s takouto látkou reaguje organizmus rovnakou protilátkou, no reakcia organizmu sa neliečením môže postupne zhoršovať.

Ako sa prejaví alergia na textil u dieťaťa?

Kožné alergické reakcie sú bežne viditeľné a prejavujú sa stratou prirodzených vlastností kože. Koža dieťatka je suchá, hrubá na miestach, kde sa imunitný systém musel brániť alergénom. Dieťatko často plače, lebo ho svrbí koža. Môže sa objaviť žihľavka – červené pupence, ktoré môžu byť sprevádzané opuchmi pier alebo očných viečok. Najčastejším alergickým prejavom, ktorý sa objavuje u detí pri alergii na textil je kontaktný ekzém, ktorý sa prejaví pri priamom styku pokožky s alergénom.

Alergie spôsobujú chemikálie, ktoré sa pridávajú do oblečenia a textilného príslušenstva sú prítomné aj v detskom oblečení. Textil je upravovaný rozličnými chemikáliami, aby nestratil farbu, nekrčil sa, aby sa predĺžila jeho životnosť. Často sme ovplyvnení názormi, že opratím bielizne odstránime prípadné chemikálie. Nie je však tomu tak. Podľa tvrdenia Výskumného ústavu textilnej chémie „azofarbivá,, ftaláty či ťažké kovy sú vo výrobku počas celej jeho životnosti.“ Tieto látky sa dostávajú do tela prostredníctvom potných žliaz.

Ako chrániť pokožku dieťaťa?

Ak sa alergia už prejavila, je potrebné dodržať nasledovné: pravidelne pokožku premasťovať krémom, kúpať len vo vlažnej vode bez použitia mydla, nosiť bavlnenú bielu bielizeň a zabrániť poteniu dieťaťa nadmerným kúrením či prebytkom oblečenia.

Nezávadná bavlna?

Píšeme, že prevenciou alergie na textil je nosiť biele bavlnené oblečenie. Opäť to môže byť omyl, závisí od toho, akým spôsobom bola bavlna pestovaná a spracúvaná. Bavlna pestovaná v Egypte či Južnej Amerike môže obsahovať karcinogénne látky, pesticídy a konzervanty, pretože na poli by v prípade dažďov zhnila, nárazovo sa zozbiera a pred uskladnením sa na ňu aplikujú už uvedené chemikálie.

Čo je teda bezpečné a zdravé a čo nie?

Odporúčame úplne vyradiť výrazné neónové či inak „krikľavé“ farby oblečenia, ktoré v prevažnej miere obsahujú ťažké kovy. Vyhýbajte sa syntetickým materiálom, ktoré nesajú pot, zisťujte pôvod výrobkov predtým než ich zakúpite. Chemicky nezávadné textílie obsahujú kvetinovú značku na štítku výrobku.

Biobavlna – nielen trend, ale aj zdravie

Je dokázané, že oblečenie z bio materiálov pomáha potlačiť alergické reakcie a úplne zbaviť dieťa jej nepríjemných prejavov. Uveďme príklad: bio bavlna úspešne bojuje s atopickým ekzémom, kožnými problémami, svrbením. Konopné vlákno má mimoriadne antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú stlmiť prejavy alergie a urýchľujú hojenie pokožky. Bambusové vlákno má rovnako antibakteriálne vlastnosti a pohlcuje pot, ktorý pri liečbe alergie v prípade použitia bambusového vlákna nedráždi postihnuté miesta.

Je len na nás, či pre naše dieťa zvolíme textil, ktorý bude iba pekný, ale zdraviu škodlivý, alebo textil, ktorý bude v prvom rade zdravý.

Dúfam, že nasledujúce riadky budú pre všetkých poučením, že nezáleží len na tom, ako výrobok vyzerá, ale aj čo obsahuje, pretože aj tu platí staré známe, že krása nie je len to na povrchu, ale aj to vo vnútri.

Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa vám páčiť