detske pyzama
Zdravotná

SLADKÉ SNY – rozprávanie o detskom nočnom oblečení

Detské pyžamká sa vyznačujú charakteristickou nežnosťou v motívoch, sú vyrobené z tenkých a jemných materiálov, ktoré zabezpečujú pohodlie dieťatka. Ako tomu bolo v minulosti a aký je súčasný trend nielen v detskom nočnom oblečení, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Slovenské mamičky sa nielen teraz, ale aj v minulosti snažili držať krok s aktuálnymi radami lekárov a odborníkov na výchovu detí. V neposlednom rade išlo o rady týkajúce sa spôsobu, akým dieťatko pripraviť na spánok, ale aj na to, aby sa v budúcnosti správne vyvíjalo. K tomu existovali rôzne rady pôrodných babíc a lekárov až do 18.storočia. K tomu patrilo i zavinovanie dieťaťa do zavinovačiek. Tento zvyk pochádzal už z obdobia antiky, pretrval celé stáročia a dôsledne sa dodržiaval až do minulého storočia.

Rodičia sa snažili podľa vtedajších zvyklostí napraviť škody vzniknuté na chrbtici v dôsledku pôrodu. Dieťa bolo do zavinovačky zavinuté tak, že najprv mu ovinuli okolo oboch ručičiek vlnenú látku a až potom dieťa zavinulo do zavinovačky. Potom ju zavinuli ešte raz povijanmi, čím mu zovreli aj nôžky. Ešte sa celé zavinutie upevnilo pruhmi vlnenej látky. Takto zavinuté dieťa nechávali spávať celú noc aj počas dňa v postieľke.

V súčasnosti sa odporúča zavinovať dieťatko, kým nevyrastie zo zavinovačky, u menších bábätiek aj dlhšie. Podporuje to zdravý rast a upevnenie chrbtice, ktorá je po narodení ešte krehká a zároveň táto poloha pripomína polohu, v ktorej sa dieťatko nachádzalo v maternici. Necitlivý spôsob zavinovania v porovnaní s minulosťou už samozrejme nepraktizujeme. Využívame moderné zavinovačky, v ktorých sa dieťatko cíti pohodlne a teplo, chrbtica na postieľke je počas spánku v anatomicky správnej polohe, čím zabraňujeme vzniku skoliózy či iných zakrivení chrbtice.

Čo sa týka nočného oblečenia pre bábätká, v minulosti spávali v zavinovačkách, v plienkach a košieľke. Oblečenie na noc bolo vlastne spodné prádlo, na ktoré sa obliekali vrchné diely oblečenia. Takisto spávali aj dospelí. Kultúra pyžama ako ho poznáme dnes, prišla až v 19.storočí spolu s koloniálnym štýlom bývania a spôsobom života. Pyžamo spočiatku smeli nosiť len dospelí muži, neskôr v 20.storočí ho začali nosiť aj ženy. No v porovnaní s minulosťou je v súčasnosti veľký výber rôznych detských nočných úborov.

Pyžamko vyberáme bábätku s ohľadom na jeho zdravie, pohodlie a ročné obdobie. Dieťatko náchylné na prechladnutie potrebuje teplejšie dvojdielne pyžamko z froté materiálu, baby vlny alebo flanelu s ponožkami. Odolnejšie dieťa môže spávať v bavlnenom dvojdielnom pyžamku a bavlnených ponožkách. V zime sa odporúča na spanie tenká čiapočka. Napriek tomu, že v lete je teplo, je potrebné dieťaťu obliecť pyžamko. V prípade vysokých teplôt treba voliť bavlnené pyžamko, vyhýbať sa nepriedušným syntetickým materiálom. Skúste investovať do pyžamka vyrobeného z kombinácie bambusového a bavlneného vlákna – je priedušné, ľahké a nespôsobuje alergie.

Čo môže zapôsobiť na dobrý spánok vášho dieťatka je tiež farba. Vhodné sú jemné tlmené farby s detskými motívmi. Takéto pyžamko si dieťatko obľúbi a bude sa na prípravu na spánok tešiť. Súčasné moderné pyžamká s nápismi I love mummy či s nápismi názvov rôznych svetových značiek sú síce IN, no neposkytujú dieťatku emocionálnu väzbu.

Doprajte im ustatý mesiačik, ospalú sovičku či psíčka, ktorému sa nechce spinkať a vráťme sa nie k zastaraným praktikám starostlivosti o bábätko, ale k prapôvodnej nevinnosti dieťaťa, ktorá je tak veľmi viditeľná práve v spánku.

Predchádzajúci príspevok Ďalší príspevok

Mohlo by sa vám páčiť